Adım Adım Eskişehir'de Apart Seçme Rehberi

Eskişehir'de apart seçerken nelere dikkat etmeli? Öğrenci Apart ile Özel Yurt arasındaki fark nedir? Adım adım dikkat etmeniz gerekenler bu yazımızda.

Eskişehir Apartlar Yurtlar

Aileden uzak bir üniversite hayatına başlarken, barınma ihtiyacınızı karşılamak öncelikle çözmeniz gereken konuların başında geliyor. Eskişehir apart seçimi.

Eskişehir’de bir üniversiteye geliyorsanız, öğrenci şehri olan bu şehir size birçok barınma seçeneği sunacaktır. Bu yazımızda tüm bu seçenekler arasında kaybolmadan adım adım apart tercihinizi nasıl yapabilirsiniz bundan bahsedeceğiz.

Öğrenci Apart nedir? Özel Yurt ile arasındaki farkları nedir?

Öncelikle Eskişehirlilerin çok aşina olduğu ama şehir dışından gelecekler için ilk aşamada anlaşılmayan “Öğrenci Apartı” tanımını yapalım.  Genel olarak üniversite öğrencilerine toplu halde barınma hizmeti veren işletmelere “öğrenci yurdu” denir.

Öğrenci yurdunu özel sektör işletiyorsa “Özel Öğrenci Yurdu”, devlet işletiyorsa, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı KYK Yurtları denir. Eskişehir KYK yurtları’nın bilgileri için https://www.eskisehirapartlar.com/eskisehir-kyk-yurtlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Şu notu da ekleyelim. Eskişehir’de son yıllarda birçok yeni kyk yurdu hizmete girmiştir.

Gelelim Öğrenci Apartı konusuna. Eskişehir’de Özel Öğrenci Yurtları’nın yerlerini büyük oranda Öğrenci Apartları almıştır. Özel sektör tarafından işletilen bu yerler geçtiğimiz senelerde bağlı oldukları herhangi bir kurum olmazken, 2019 senesi itibari ile yavaş yavaş Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanmaya başlamıştır. Mantık olarak özel öğrenci yurdundan bir farkı yoktur. Büyük çoğunluğunda yine sadece öğrencilerin barındığı yapılardır. Bunların yanında hem öğrenci hem de çalışan kişilerin barındığı apartlar da vardır. Ancak kesinlikle günlük kiralık apartlarla karıştırılmamalıdır.

Eskişehir Öğrenci Apartlarında tüm imkanlar öğrencilere yönelik düşünülerek tasarlanır. Sadece Kız Öğrencilerin barındığı apartlara “Kız Öğrenci Apartı”, Sadece erkek öğrencilerin barındığı apartlara “Erkek Öğrenci Apartı” denir.

Buraya kadar öğrenci apartının ne olduğunu anladıysak, artık adım adım tercih yaparken dikkat etmemiz gereken konulara gelelim.

1. Apart’ın konumu nerede olmalı?

Öncelikle en önemli dikkat etmeniz konulardan birisi, en az 1 yıl yaşayacağınız apartın konumu. Bu konuyu açıklarken Biraz Eskişehir ve Üniversitelerimiz ile ilgili bilgi verelim.  

Anadolu Üniversitesi

Konum olarak şehir merkezinde yer alan Anadolu Üniversitesi büyük bir kampüse ve 5 tane giriş kapısına sahiptir. Her kapısı Eskişehir’de farklı bir mahalleye açılırken, kazandığınız fakültenin kampüs içerisindeki konumu da önemlidir.

Anadolu Üniversitesi giriş kapıları; Yunus Emre Kapısı (Merkez) Eczacılık Kapısı (Uluönder), İletişim Kapısı (Şirintepe), Cuma Kapısı (Yeşiltepe), Lojmanlar Kapısı (İçem).

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi en büyük yerleşkesi olan meşelik kampüsü Büyükdere mahallesinde yer almaktadır. Nispeten merkeze biraz uzak olmakla beraber, son yıllarda üniversitenin bulunduğu Büyükdere mahallesi ve Atatürk bulvarı çevresi de çok hareketli bölgeler olmaya başlamıştır. Dede Korkut Parkı, Kanlı Kavak Parkı, Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı ESOGÜ’ye yakın Eskişehir’in en güzel parklarıdır. Şehir merkezine tramvay ve otobüslerle kısa sürede ulaşım imkânı vardır. Üniversitenin Kuzey Girişi ve Tıp Fakültesi girişleri vardır.

Eskişehir Teknik Üniversitesi

2018 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden koparak kurulan ESTÜ 2 Eylül Kampüsü ve Porsuk Meslek Yüksek Okulu’na sahiptir. 2 Eylül Kampüsü merkeze 8-9 km olup, otobüsle ulaşım imkanına sahiptir. Bu üniversite çevresinde öğrenciler için apart seçeneği bulunmamaktadır. Porsuk Meslek Yüksek Okulu ise merkeze yakın bir bölgede olup Basın Şehitleri caddesinde yer almaktadır.

Bu bilgileri verdikten sonra seçeceğiniz apartın konumunu belirlerken dikkat etmeniz gereken nokta, üniversitenize, merkeze ve sosyal hayata yakın bir konum olmasıdır.  Eskişehir’de hemen her noktada bir öğrenci apartı bulmanız mümkün.

Ayrıca apartın konumunu seçerken Eskişehir’in önemli noktalarına yürüme mesafeleri ve sürüş mesafelerine bakabileceğimiz çok faydalı bir sayfamız var. Mutlaka ziyaret ediniz. https://www.eskisehirapartlar.com/yurume-mesafeleri/

 

2. Seçeceğiniz Apartın Fiziki Koşulları

Yaşayacağınız yerin fiziki koşulları, konforu, ferahlığı, temizliği çok önemli olacaktır. Apartın yeni olup olmamasından bağımsız olarak, içerideki düzen ve temizlik tercih sebebi olacaktır. Odaların ferah olması, ders çalışma imkanlarının rahat olması yine çok önemlidir. Odada ve dairede kalan kişi sayısı, yatak, çalışma masası, mutfak, banyo yanı sıra ortak yaşam alanları da bu anlamda dikkat edilmesi gereken noktalardır.

 

3. Apart’ın Sunduğu Hizmetler

Apartların sunduğu hizmetler de yine tercihinizi etkileyebilecek diğer bir konudur. Tercihinizi yapmadan önce mutlaka apartın hangi hizmetleri verdiğini sorunuz. Güvenlik sistemi, kamera sistemi, apart ve oda temizliği, internet alt yapısı, çamaşır yıkama, ütü gibi hizmetlerden hangilerini verdiğini mutlaka öğrenin.

 

4. Öğrenci Apart Sözleşmesi  

Apart’ın konumunu, fiziki koşulları, sunduğu hizmetleri beğendiniz diyelim. Son olarak dikkat etmeniz gereken nokta sözleşme detaylarıdır. Eskişehir Öğrenci Apart konseptlerinde genel olarak her şey dahil sistem uygulanmadır. Peki nedir bu her şey dahil? Elektrik, su, doğalgaz gibi faturalar ödediğiniz ücrete dahil olup olmadığını sorun. Sözleşme süresi de diğer dikkat etmeniz gereken husustur. Kimi apartlar 12 ay üzerinden sözleşme yaparken, kimi aylar 10 ay üzerinden sözleşme yapabilmektir. Ancak sözleşme süresinin tek başına bir anlamı yoktur. Yıllık ücret olarak hesabınızı yapmalı, yaz okulunda da apartı kullanabileceğinizi düşünmeli, seneye de aynı apartta kalabileceğinizi hesap etmeniz gerekiyor. Bu durumda boşlukta kalma ihtimali olan 2 aylık süreyi ona göre değerlendirip karar vermelisiniz.

 

Yazıyı buraya kadar okuduysanız eğer, artık doğru apartı seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz demektir. Her şart size uyuyorsa, apartta önceden kalan öğrencilerin, çevresinin varsa tanıdıkların fikirlerini de almak iyi olacaktır.

Yazıyı sonlandırırken, başarılı bir üniversite hayatı geçirmenizi diliyoruz.

Eskişehir ve öğrenci apartları ile ilgili sormak istediğiniz her şeyi alt tarafta bulunan "Yorum Ekle" kısmından bize iletebilirsiniz. Genellikle birkaç saat içerisinde hemen cevaplıyoruz.

Eskişehir’e hoş geldiniz.

Yorumlar

Gülay Özbey - 2023-07-04 03:57:33

Eğer durumdan rahatsız olursak sözleşme iptalinde para ödüyor müyüz?

Nurcan Özdemircan - 2021-09-06 06:08:55

Merhaba oğlum Eskişehir teknik inşaat mühendisliğini kazandı yurt mu apart mı karar veremiyoruz önerebileceğiniz düzgün temiz apartlar varsa çok sevinirim hiç bilgimiz yok bu konuda çevremizde de kullanan yok temizliği ve yemeği olan yer var ise yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler....

Eskişehir KYK YurtlarıYaz OkuluEspark'a YakınTepebaşıOdunpazarıBüyükdere MahallesiYunus Emre Kapısına Yakınİstiklal MahallesiCumhuriye MahallesiAnadolu Üniversitesi'ne YakınBademlik Kampüsü'ne YakınBahçelievler MahallesiCuma Kapısına YakınEczacılık Kapısına YakınEskibağlar MahallesiEskişehir Osmangazi Üniversitesi'ne YakınEskişehir Teknik Üniversitesi'ne YakınGüllük MahallesiHoşnudiye Mahallesiİçem Kapısına Yakınİletişim Kapısına YakınMeşelik Kampüsü'ne YakınPorsuk Meslek Yüksek Okulu'na YakınŞehir Merkezine YakınYenibağlar Mahallesi

Sign By Pergel Digital Media

© Tüm hakları saklıdır, Sitemizde yayınlanan içerik, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.