Apart Mı, Yurt Mu, Ev Mi? | Eskişehir Apartlar - Yurtlar | Eskişehir’in En İyi Apartları

Eskişehir Rehberi

Eskişehir'e hoş geldiniz! Bu sayfalarda Eskişehir hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Apart mı, Yurt mu, Ev mi?

Üniversiteyi kazandınız ve ailenizden, memleketinizden farklı bir şehirde yaşamaya başlayacaksınız. Akıllardaki en önemli soru bu.

Ev mi tutsak, yoksa bir apartta ya da yurtta mı kalsak? Bu yazımızda size biraz bu konudan bahsedeceğiz. Eskişehir öğrenci dolu bir kent olduğu için bu konuda size birçok seçenek sunuyor.

  • Eve çıkalım!

Evet, öğrenci olunca yapılmak istenen belki de ilk şeylerden biri olan eve çıkmak, size kendinizi tanıma imkânı sunarken biraz tuzlu olabiliyor. 2019 yılı için rakamlara bakacak olursak, kentte ortalama ev kiraları 800-1.000 lira civarlarında. Eve ilk çıktığınız zaman ise 1 veya 2 aylık kira bedeli veya depozito da ödemeniz gerekebiliyor. Ödemeniz gereken başka bir ücret de 594 TL+KDV olan doğalgaz açtırma ücreti. Öğrenci olarak eve çıkmak bireysel özgürlük alanı sunarken ev işleri, faturalar, temizlik, mutfak gibi birçok sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Ev ve mutfak eşya masrafları ile eve çıkmak için ilk başta iyi bir bütçe ayırmanız gerekebiliyor. Kışın soğuğunu size asla unutturmayacak bu kentte sonbahar ve kış aylarında doğalgaz faturaları, elektrik; internet ve aidat ödemeleri ile öğrencilerin bütçelerini biraz zorlayabiliyor.


Eve çıkmanın size ve ailenize yükleyeceği bütçeyi paylaşabileceğiniz bir ev arkadaşı fikri de olacak tabii ki. Ancak bu konuda da çok dikkatli davranmalısınız. Dışarıda çok iyi anlaştığınız bir arkadaşınız ile ile aynı ev ortamını paylaşmaya başladığınızda sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Ev arkadaşlığının adeta bir nevi “evlilik” olduğunu unutmayın. Son olarak, Eskişehir’de üniversitelere yürüme mesafelerinde çok sayıda apart tipi 1+1 evler bulunduğu bilgisini de verelim.

  • Öğrenci Apartları

Eskişehir’de öğrencilerin en çok tercih ettikleri seçeneklerden biri apartlar. Apartlar üniversitelere yakın konumları ve konforlu yaşam alanlarıyla öğrenciler için cazip bir seçenek olma özelliğini koruyor. Tek, 2 veya 3 kişilik odalara sahip apartlar hemen her bütçeye göre farklı seçeneklere sahip. Ev yönetiminin sorumluluğu olmadan konforlu bir öğrencilik geçirmek isteyenler için apartlar, öğrencilerin değerlendirebileceği bir seçenek. Sitemiz üzerinden Eskişehir’deki apartların, iletişim bilgilerini, özelliklerine, fotoğraflarını inceleyebilirsiniz.

Apart seçerken en büyük kriterlerinizden biri üniversitenize ve şehrin önemli noktalarına olan yürüme mesafeleri olacak. Sizi bu sayfaya alalım.

  • KYK Yurtları ve Özel Öğrenci Yurtları

Öğrenciler için başka bir seçenek de yurtlar. Eskişehir’de Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı, devletin birçok yurdu bulunuyor. Özellikle son yıllarda yeni yapılanlarla birlikte bu yurtların sayısı bir hayli arttı. Bu yurtların birçoğunun şehir merkezine ve üniversitelere olan uzak olmaları en büyük handikapları. Bunun yanında ucuz olması ve yemekli olması da avantajlarından.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne ait yurtların iletişim bilgilerini için tıklayınız.


Eskişehir’de Özel Öğrenci Yurtları sayısı ise son derece azaldı. Bunların birçoğu kapanırken, bir kısmı da apart olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Özel Öğrenci Yurtları Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır ve bakanlıkça belirlenen mevzuatlara uyma zorunluluğu vardır. Kantin, revir, yemekhane gibi kısımları bulunur. Bu yurtlarda, öğrenci apartlarına nazaran daha uygun fiyatlarla barınma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 500-800 lira arasında, yurdun fiziki yapısı ve barınma durumuna göre farklı yurt ücretleri uygulanmaktadır.

Son olarak, Eskişehir ile ilgili, Eskişehir'deki öğrenci yurtları, kız apartlar, erkek apartlar ya da diğer barınma seçenekleri ile ilgili aklınıza gelebilecek her konuda bize soru sorabilirsiniz.

 

Yorumlar

Eskişehir KYK YurtlarıCumhuriye Mahallesiİstiklal MahallesiYunus Emre Kapısına YakınBüyükdere MahallesiOdunpazarıTepebaşıEspark'a YakınYaz OkuluDevlet YurtlarıAnadolu Üniversitesi'ne YakınBademlik Kampüsü'ne YakınBahçelievler MahallesiCuma Kapısına YakınEczacılık Kapısına YakınEskibağlar MahallesiEskişehir Osmangazi Üniversitesi'ne YakınEskişehir Teknik Üniversitesi'ne YakınGüllük MahallesiHoşnudiye Mahallesiİçem Kapısına Yakınİletişim Kapısına YakınMeşelik Kampüsü'ne YakınPorsuk Meslek Yüksek Okulu'na YakınŞehir Merkezine YakınYenibağlar Mahallesi

Sign By Pergel Digital Media

© Tüm hakları saklıdır, Sitemizde yayınlanan içerik, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.