Eskişehir’de Öğrencilik Hayatı

Eskişehir, 3 büyük üniversitesi, tarihi bölgeleri, sosyal yaşantısı ve genç nüfusuyla okumak için Türkiye’nin en gözde kentlerinden biri.

Eskişehir Apartlar Yurtlar

Eskişehir’deki üniversitelerden birini kazandınız ve şehrimize geleceksiniz. Öncelikle sizi tebrik ederiz, hoş geldiniz!


Eskişehir, 3 büyük üniversitesi, tarihi bölgeleri, sosyal yaşantısı ve genç nüfusuyla okumak için Türkiye’nin en gözde kentlerinden biri. Yazımızın devamında size kentimiz hakkında genel bilgiler vereceğiz.

Eskişehir Tarihi ve Turizm

Eskişehir Frig Vadisi, Yazılıkaya, Seyit Battal Gazi Külliyesi gibi birçok tarihi esere de ev sahipliği yapıyor.

Eskişehir tüm Türkiye’den turistleri çeken Sazova Parkı, Kent Parkı ve Porsuk Çayı ile doğaya ve çevreye saygısını her daim sunuyor. Porsuk Çayı etrafındaki kafeleri ve her adım başı bulabileceğiniz 3’üncü nesil kahvecileri ile kent devamlı hareketli.

Kent için turistlerin başka bir uğrak noktası da Tarihi Odunpazarı Evleri. Osmanlı ve Türkmen yerleşim biçimlerini görebileceğiniz bu renkli evler, UNESCO’nun da dünya mirası listesinde. Kıvrımlı sokakları, taş yolları ve bitişik düzeniyle halen geçmişten günümüze mimari geleneğini hala koruyor.

Ünlü Balmumu Heykel Müzesi de bu bölgede bulunuyor. Dünya’daki ilk örneği Londra’daki “Madame Tussauds” müzesinde barındıran balmumu heykelleri, Türkiye’deki ilk örneğini Eskişehir’de bulunduruyor. Tarihi ve ünlü 160 kişinin balmumu heykeli müzede.

Eskişehir tarihine kısa bir yolculuk için bu videoyu izleyebilirsiniz;

 

 

Eskişehir’de Ulaşım

Şehrin hemen her yerine ulaşabileceğiniz tramvay hattı Estram Eskişehirliler için vazgeçilmez. Hızlı olmasının yanında öğrenci kartınızla indirimli de olmasıyla öğrenciler için de ilk tercih. Otobüs, dolmuş hatlarıyla da rahatlıkla kentin her yerine ulaşabilirsiniz.

Ancak büyük ihtimal toplu taşımaya nadiren ihtiyacınız olacak. Eskişehir’de hemen her yere yürüyerek gitmek bir lüks değil. Burada okuyacağınız 4 yılda yürümeye o kadar alışacaksınız ki, başka bir kente gittiğinizde toplu taşımaya binmeyi garipseyebilirsiniz.

 

Sosyal Yaşam

Eskişehir’i öğrenciler için özellikle keyifli kılan bir şey daha var; sosyal yaşam. 3 üniversiteye sahip, genç kaynayan bir kentin sosyal yaşamı zaten hareketli olmazsa olmazdı. Her zaman canlı ve kalabalık sokakları, kafeleri, etkinlik alanları ile finallerin ve vizelerin yorgunluğunu atmak isteyen gençler için onlarca eğlence seçeneği sunuyor. Türkiye’nin en güvenli kentlerinden biri seçilen Eskişehir’de sabaha kadar eğlencenin tadını gönül rahatlığıyla ve güvenle çıkarabilirsiniz.

Şehrin ortasından geçen porsuk nehri ve her iki tarafında yer alan kafeleri belki de en uğrak noktalarınız olacak.

Öğrenci olup da hiçbir derse gitmeyip, final günü sabahlara kadar kahve içerek ders çalışmayan öğrenci mi olur? Neyse ki Eskişehir bu konuya da el atıyor. Adım başı bulabileceğiniz birbirinden farklı çeşit çeşit 3’üncü nesil kahvecileri ile her zaman kafein yüklü ve uyanık olabileceksiniz.

Vize ve final koşturmacası içerisinde gençlerden bir de yemek yapmakla uğraşmaları istemek onlara haksızlık olurdu. Neyse ki Eskişehir bu konuda da öğrencilerinin yanında durmayı ihmal etmiyor. Uygun fiyatlarıyla yemek-içmek konusunda bütçe dostu seçenekler sunuyor.

Eskişehir’de hızlı bir gezinti yapmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

Bunların dışında Eskişehir hakkında merak ettiğiniz, sormak istediğiniz her şeyi aşağıda yorum bölümünden bize gönderebilirsiniz. 

Yorumlar

Suzan celik - 2024-01-15 20:46:56

Bilgilendirmeleriniz çok kıymetli. Hazırlayanlarin emegine sağlık. Tepebaşı orta'da bulunan Hızırbey KYK öğrenci yurdu hakkında herhangi bir bilgi bulamadım . Bu konuda bilgilendirme yaparmı siniz?

Eskişehir KYK YurtlarıCumhuriye Mahallesiİstiklal MahallesiYunus Emre Kapısına YakınBüyükdere MahallesiOdunpazarıTepebaşıEspark'a YakınYaz OkuluAnadolu Üniversitesi'ne YakınBademlik Kampüsü'ne YakınBahçelievler MahallesiCuma Kapısına YakınEczacılık Kapısına YakınEskibağlar MahallesiEskişehir Osmangazi Üniversitesi'ne YakınEskişehir Teknik Üniversitesi'ne YakınGüllük MahallesiHoşnudiye Mahallesiİçem Kapısına Yakınİletişim Kapısına YakınMeşelik Kampüsü'ne YakınPorsuk Meslek Yüksek Okulu'na YakınŞehir Merkezine YakınYenibağlar Mahallesi

Sign By Pergel Digital Media

© Tüm hakları saklıdır, Sitemizde yayınlanan içerik, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.